İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arı Türleri Nelerdir

Dünyada yaklaşık 20.000 farklı arı türleri var. Arılar kolonilerde yaşar ve her kolonide üç arı türleri vardır. Bu kolonideki arı türleri nelerdir; Kraliçe(ana) arı, işçi arı ve erkek arı. İşçi arı ve ana arı her ikisi de dişidir, ancak yalnızca ana arı üreyebilir. İşçi arılar kovanı temizler, koloniyi beslemek için polen ve nektar toplar ve yavrulara bakarlar. Erkek arının tek işi kraliçeyle eşleşmek. Kraliçenin tek işi yumurta bırakmak.

Arı Türleri Nelerdir

Arıları tanımak, onlara değer vermenin ve yaptıkları işi takdir etmenin ilk adımıdır. Keşfetmeye değer pek çok arı türleri vardır.

Bal Arısı (Apidae Ailesi)Bal Arısı

Bal arıları, genellikle yaklaşık 50.000 – 60.000 işçiden oluşan kolonilerde yaşadıkları için “gezgin” arılar olarak sınıflandırılır. Dünya çapında 10 çeşit bal arısı ve bir melez vardır: Afrika arısı. Avrupa Bal Arısı, genellikle ballarını toplayan Batı’da arıcılar tarafından tutulur.

Birçok arı türleri olduğu gibi, bal arıları da sorun yaşar, yani Koloni Çöküş Bozukluğu veya ‘kayıp arılar’. Bal arıları, arıcılarla birlikte korunmada önemli bir rol oynar. Bal arıları ayrıca ürün tozlaşmasında da kullanılır ve diğer arılarla birlikte tabaklarımıza yemek koymak için yardımcı olurlar.

Drone (Erkek) ArıErkek Arı

Dron erkek bir arı türüdür. Dişi işçi arısının aksine, erkek arıların iğnesi yoktur ve ne nektar ne de polen toplamazlar. Bir dronun ana rolü, döllenmemiş bir kraliçe ile çiftleşmektir.

İşçi (Dişi) Arıİşçi Arı

İşçi arı türleri dişidir ve çoğalabilirler. Kovandaki bütün işleri yaparlar ve kovan içerisinde olanların çoğunu kontrol ederler. İşleri arasında temizlik, kraliçeyi ve larvaları beslemek, polen ve nektar toplamak ve balmumu yapmak sayılabilir. Bu arı türleri çok çalıştıkları için yoğun sezonda sadece altı hafta kadar yaşarlar.

İşçi arılar, dronlardan (erkek arı) ve kraliçeden daha kısa ve daha incedir ve arka bacaklarının polen toplamasına yardımcı olmak için özel sepetleri vardır. Kraliçe gibi onların da iğneleri var, ancak yalnızca bir kez memelileri sokabilirler ve sonra ölürler. Bununla birlikte, kovanı korumak için diğer böcekleri tekrar tekrar sokabilirler.

Kraliçe (Ana) ArıKraliçe Arı

Kraliçe arı, sosyal arı türleri arasındaki koloninin dişi üreme “lideridir”. Arılar böcek sırasına göre zarkanatlılar, birçok yaban arısı ve karınca türü ile birlikte. Sosyal sömürgeleri olan bu türler bir kast sisteminde yapılandırılmıştır. Bütün kritik koloni ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için koloni üyeleri arasında bir iş bölümü vardır.

Kraliçe bal arısı, yeni arılar üretmek ve koloniyi geliştirmek için gereken tüm yumurtaları bırakmaktan sorumludur. Koloninin tek yumurta yumurtlayan üyesi kraliçe arıdır. Ayrıca davranışı, iş görevlerini ve koloni popülasyonunun dengesini yapısal olarak sağlam olduğundan emin olmak için yönlendirir. Yönergelerini, belirli arıların davranışını belirleyen kimyasallar olan ve bazı koloni üyelerinin işçi, bazıları dron ve diğerleri, potansiyel kraliçe olmalarına neden olan çeşitli feromonlarla iletişim kurar.
Feromon: Aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal maddedir.

Bombus Arısı (Apidae Ailesi)Bombus Arısı

Bombus arı kolonilerinin çoğu 50 ila 400 işçi arasında, ancak genellikle 120 ila 200 arı arasında oldukça küçüktür. Resimde sağda Bombus lucorum – Beyaz kuyruklu yabanarısı. Çoğu tür gezgindir, ancak “guguk bombus arıları” olarak bilinen “sosyal parazit” türleri de vardır. Bu parazitik yaban arıları, diğer yaban arısı konaklarının yuvalarında yaşar.

Bombus arıları aynı zamanda her çeşit çiçeğin mükemmel tozlayıcılarıdır. Tozlayıcı olarak etkinlikleri kısmen tüylü vücut şekillerine bağlıdır, fakat aynı zamanda ‘tozlaşmaya’ kabiliyetleri vardır.

Sarı Arı (Apis Mellifica)Sarı Arı

Sarı arılar sarı ve siyah renk düzenine sahiptir.

Basketbol topu boyutunda büyüyebilen kağıt kartondan yapılmış yuvalarda yaşarlar. Bir yuvada birbiri ardına iliştirilmiş ve çok katmanlı bir zarfla örtülmüş bir dizi yuvarlak kağıt tarak bulunur. Türlere bağlı olarak yuva, bitki kökleri, kütükler veya kereste gibi havadan yakın olabilir ve çalılıklara, evlere, garajlara veya sundurmalara tutturulabilir.

Sarı arılar yuvaları tehdit edilmedikçe saldırmazlar. Pek çok haşere böcek türünü kontrol ettikleri için faydalı böcekler olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yuvaları bir yapının yakınındaysa kontrol garanti edilir.
Unutmayın, bir böcek yuvasını kendi başınıza çıkarmanız tavsiye edilmez ve bunu yapmanız çok tehlikeli olabilir. Bunun yerine mülkünüze ve yuvaya erişmek, böcek türünü (eşekarısı veya diğer tehlikeli iğneler gibi) belirlemek ve ailenize yönelik tehdidi ortadan kaldırmanın en iyi yolunu belirlemek için lisanslı bir haşere uzmanı ile birlikte çalışın.

Yaban (Eşek) ArısıYaban Arısı

Bir tür yaban arısı türü olan eşek arısı, sarı veya kırmızımsı işaretlerle renkli kahverengimsidir.
Eşekarısı yuvaları genellikle şemsiye şeklindedir ve asla bir kılıf içine alınmazlar. Yuvalar genellikle dalların ve ağaçların ve çalılıkların dallarından, sundurma tavanlarından, kapı çerçevelerinden, saçaklardan, güverte döşemelerinden, korkuluklardan vb. asılı olarak bulunur.

Bir yuvaya dokunulursa,  eşekarısı tipik olarak agresif bir eşekarısı türü olmasa da, sokulma ihtimaliniz yüksektir. Eşekarısı yararlı böcekler olarak kabul edilir, çünkü birçok zararlı böcek türünü kontrol ederler. Bununla birlikte, yuvaları bir yapının yakınındaysa kontrol garanti edilir.

Yaprak Kesici ve Mason Arıları (Megachilidae Ailesi)Mason Arılar

Bu tip arılar yalnız arılardır. Yalnız arılarla genellikle tek bir dişi eş, daha sonra yalnız bir yuva kurar ve larva olacak olan yumurta hücrelerini sağlar.

Bununla birlikte, bazı yalnız arılar bir anlamda, birkaç bireysel arının birbirine yakın yuva yapabilmesi ve hatta bazı durumlarda yuva koruma ve yiyecek arama görevlerini paylaşabilmesi için basit bir toplumda (ya da sosyal grupta) yaşarlar! Mason arılar çatlaklarda, bazen eski harçta yuvalar açmayı severler, yaprak kesici arılar gibi içi boş saplar ve ahşapta hazır delikler.

Kazıcı Arılar ve Marangoz Arılar (Apidae Ailesi)Marangoz Arılar

Bunlar ayrıca yalnız arılar ve iyi tozlayıcılardır. Beklendiği gibi, kazıcı arılar genellikle yuvalarını toprakta yaparlar. Tüylü gövdeleri var ve 3 cm uzunluğunda olabilir!

Marangoz arıları değişir. ABD’deki bazı türler, örneğin, zencefil kahverengi, kıllı bir gövdeye sahip olabilir veya ağırlıklı olarak siyah parlak gövdelere sahip olabilir. Bu resim (sağda), İtalya’da ve diğer bazı Güney Avrupa ülkelerinde bulunan bir marangoz arı türündendir. Buna ‘Menekşe Marangoz Arı’ denir. Eski tahtaya yuva yapmayı sever. Son zamanlarda, İngiltere’de sık görülen arı türüdür.

Madenci Arılar (Andrenidae Ailesi)Madenci Arılar

‘Kazıcı Arılar’ ile karıştırılmaması gereken, Madenci arılar tamamen farklı bir arı ailesine aittir. Dünyadaki binlerce arı türünden oluşan dev bir arı ailesidir. Madenci arılar yalnızdır, ancak dişiler genellikle birbirine çok yakın yuvalar yapar.

Adından, muhtemelen madenci arılarının yer altı tünellerini ve hücreleri kazdıklarını tahmin etmişsinizdir. Şanslıysanız, bahçenizde bunların kanıtlarını görebilirsiniz: çimler, sınırlar ve hatta solucan atmalarına biraz benzeyen saksılarda çok az toprak yığını. Genelde kumlu toprağı tercih ederler. Zararsızdırlar ve gerçekten de, madenci arılar bahçede memnuniyetle karşılanmalı. Aynı zamanda değerli bitki ve çiçek tozlayıcılarıdır.

Karniola Bal Arısı (Apidae Ailesi)Karniola Bal Arısı

Orta Avrupa’dan gelen karniola bal arısı, Amerika’da da çeşitli nedenlerden dolayı tercih edilen bir arı stoğu oldu. İlk olarak, patlayıcı yay birikintileri, bu ırkın popülasyonda hızla büyümesini ve ilkbaharda diğer stoklara kıyasla daha erken olan çiçeklerden faydalanmasını sağlar. İkincisi, son derece hassas ve az duman ve koruyucu kıyafetlerle çalışılabilirler. Üçüncüsü, diğer bal kolonilerini yağmalamaya, koloniler arasında hastalık geçişini azaltmaya daha az eğilimlidirler. Son olarak, mum, sabun, kozmetik gibi ürünler için kullanılabilecek çok iyi balmumu tarak üreticileridir.

Bununla birlikte, hızlı birikimleri nedeniyle, karniola arıları sürülere karşı yüksek bir eğilime sahip olma eğilimindedir (aşırı kalabalıklaşmayı azaltma çabaları) ve bu nedenle arıcıyı çok zayıf bir bal mahsulüyle bırakabilirler. Bu stok, sürülerin kaybını önlemek için sürekli dikkat gerektirir.

Kafkas Arısı (Apidae Ailesi)Kafkas Arısı

Kafkasya, Doğu Avrupa’daki Hazar Denizi yakınlarındaki Ural dağlarının eteklerine özgü bir bal arısı ırkıdır. Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdi, ancak son birkaç on yıldan bu yana düşmüştür. En dikkat çekici özelliği, arıların nektar için diğer arı stoklarının erişemeyeceği çiçeklerden beslenmelerini sağlayan çok uzun dilidir. Orta derecede renkli bir arı olma eğilimindedirler ve Karniolalılar gibi son derece uysaldırlar. Bununla birlikte, yavaş yayılmaları, çok büyük bal mahsulleri üretmelerini önler ve aşırı miktarda propolis kullanma eğilimindedir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın