İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arıcılık Bilgileri ve Arıcılığa Başlamak

Arıcılığa yeni başlayanlar veya başlamayı düşünenler için arıcılık bilgileri hakkındaki temel yöntemleri bilmenizde fayda var.

Arıcılığa genellikle 3 yoldan başlanılır:

  1. İlkel kovan aktarımı ile
  2. Oğul ile
  3. Fenni Kovanlar

İlkel Kovanla Arıcılığa Başlamak

Arıcılığa yeni başlayanların bu yolu tercih etmelerini tavsiye ederiz. Bu çok zor bir iştir. Aktarma işi, tamamen ustalık ve beceri isteyen bir iştir. Belli bir mevisimi vardır, her mevsimde aktarma olmaz. Aktarılacak yerli kovan ile fenni kovan, yan yana veya yerli kovanın üstüne konur. Birkaç gün boyunca arıların kovana aşinalığı sağlanır. Sonra mevsim bal teşekkülü olmadan aktarmaya başlamak, yavru üşütecek kadar havanın soğuk olmaması gerekir. Aktarmaya önce yerli kovana bol duman vermekle başlanır. Tabii kovanın arkasının da çıkartılması gerekir. Ana arının zayi edilmemesine dikkat edilmelidir. Yavrulu dalaklar özenle kesilerek çerçevelerine takılır ve bu dalaklar dışarda bekletilmez. Yerli kovan parçaları hemen ordan uzaklaştırılır. Bu işlemi yaparken güneşin kızgın olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Oğul ile Arıcılığa Başlamak

Oğulun çıkması mevsim zamanına bağlıdır. İlk çıkan kuvvetli oğlu, arıcılar hiçbir zaman satmak istemezler. 2. veya 3. oğul bulunabilse de, arıcılığa başlayanları bu yolda yıldırabileceği için pek tercih edilmemektedir.

Fenni Kovanla Arıcılığa Başlamak

Bu tür kovanlar, ilk arıcılığa başlayanlar için en uygun olanıdır. Arıcılığa yeni başlayacak olanlar, 1 veya 2 kovanla başlamalıdır. Bu kovanlar oldukça kuvvetli olmalıdır. Arıcılığa yeni başlayan çiftçilerimizin morali bozulmamalıdır. Arıcılığa yeni başlayan çiftçiler, çevresinde bu konuda yeterli bilgiye sahip kişilere ve her fırsatta teknik teşkilatlara yakın ilişki kurmalı, arıcılık bilgileri hakkında en kısa zamanda bilgisini artırmalıdır.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın