İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arıcılık Bölgeleri, Flora Nedir?

Flora, bir bölgede yetişen bitkilerin tümüdür. Arıcılık bölgeleri, genellikle şehirlerin yüksek tepeleridir. Buralar, floranın sürekli olduğu bölgeler, yani çiçek çeşitliliğinin fazla olduğu yerlerdir.

Arıların yerinin seçiminde acaba çevrenin florası ne kadar önemli ve nelere dikkat edilmeli ?
Her bölgede arıcılık yapılabilir mi ya da bal elde edilebilir mi ?

Her bölgede arıcılık yapılabilir, ama floraya göre de ürün alınır. En iyi arıcılık bölgeleri, florası sürekli olan bölgelerdir. Yani, ilk olarak floranın açtığı şey, çiğdemlerden başlayıp, badem, meyve ağaçları, iğde, yaz ortasına doğru ise dikenli bitkilerdir. Kış mevsimine girerken yavru yetiştirmek için kovana polen gerektiğinden dolayı, yaz mevsimi sonlarına doğru Ağustos-Eylül arası, bitkilerin azalması nedeniyle, yer elması dikmeleri tavsiye olunur.

İyi bir arıcı, yöresinin bal akımı zamanını bilmelidir. Arılar, şubat ayından ekim ayına kadar kovana nektar getirirler. Getirdiği nektarı, yani bal özünü çoğunlukla yavru yetiştirmekte kullanırlar. Her yörenin bir bal akım zamanı vardır. Bal akım zamanı, yörelere göre değişebilir. Arılar, bu dönemde kovana depolanacak balı taşırlar. Kovanı yetiştirebilmek için bu takvimi iyi analiz etmek gerekir.

Arı bakıcısı ile arıcı arasındaki fark önemlidir. Teknik olarak, arının bal akım zamanına yetiştirilmesi gerekir. Arıyı yetiştirmek için, bal akımı başladığında, yani çiçeklerde nektar oluştuğunda, kovanlarda dışarıya çıkacak olan tarlacı arıların hazır olması gerekir. Bunun için ufak bir matematik hesabına ihtiyaç var. Yani yetişmiş olan tarlacı arılar 6 hafta öncesinde kovanda bulunmalıdır. Çünkü bu yumurta 3 haftada işçi arıya dönüşecek, ondan sonraki 3 haftada da bu işçi arı kovan içi görevde bulunacaktır. Daha sonra eğitim uçuşlarına çıkacak, nihayetinde tarlacı arı olduğunda da, bal akımı başlamış olacaktır. Eğer bu ikisi denk getirilemez ise, o yıl ki bal hasadı zayıf olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın