İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arıcılık Malzemeleri | Dikkat Edilecek Hususlar

Arıcıların aktiviteleri çok zevkli bir hobidir. Arıcılık sadece kovanda bal üretmeye çalışmakla kalmaz, aynı zamanda ve hepsinden önemlisi, içinde yaşadığımız çevreyi iyileştirmekle ilgilidir. Arıcılar olarak çevrenin restorasyonuna, bitkilerin ve tarımsal ürünlerin tozlanmasına katkıda bulunuruz. Arıcılık, arıcılık malzemeleri ve arı ürünlerini sadece arıcılarla değil halk arasında da tanıtmayı hedefliyoruz. Geleneksel türden arıcılık malzemeleri ve arıcılık dünyasından haberler sunan istikrarlı bir bal  üreticisiyiz.

Arıcılık Malzemeleri

Modern Kovan

Arıcılık malzemeleri olarak en kullanışlı olanı modern kovandır. Farklı kovan çeşitleri olsa da, en iyi verim modern kovan ile sağlanmaktadır.

Langstroth Tipi Kovan

Son dönemde yerli üretim olan, gıdaya uygun plastik hammaddeden üretilmiş, bütün parçaları birbirine uyumlu, komplike bir kovandır. Kapak ve örtü tahtası yemliği, 4 bölmeli şurupluk ve aynı zamanda kovan ölçüsünde örtü tahtası vazifesi de yapabiliyor. Standart üretimin plastik çerçevesi olan, plastik hammadeden yapılmış olan çerçevelik, ikiye ayrılarak, içerisine mum yerleştirilir. Sonrasında çerçevenin diğer bölümü üzerine kapatılır ve mum takma işlemi tamamlanır.

Langstroth tipi kovanlar, TSE’ye ve normal piyasadaki ahşap kovanlarla ölçüleri tamamen birbirine uygundur. Bu katların üzerine ahşap kat veya altına ahşap kuluçkalık kullanılabilir. Hiçbir kısıtlama yoktur. Langstroth tipi kapakların en geniş ölçüsü 44 cm’dir. 44 cm’e kadar tüm ahşap kasalara bu kapak uygundur.

Ana Arı Izgarası

Kovanla uyumlu olan ana arı ızgarası, daha çok bal döneminde kullanılır. Kuluçkalığın üzerine bu ızgarayı koyarak, ana arının ballık kısmına çıkıp, yavru atması ve orada kuluçka kurması engellenmiş olur. İçerisine yoğun bir şekilde bal doldurulacak olan peteklerin yavru gözüne ve farklı polen depolanmasını engellemek amacıyla kullanılır. Temiz ve sadece bal dolu petekleri almak istiyorsanız, bu ana arı ızgarasını kullanarak ana arının yukarıya çıkmasını engelliyorsunuz. Böylece üst taraftan alacağınız bal, gayet temiz bir bal oluyor.

Propolis Tuzağı

Bal döneminde ve sonrasında, yani sonbahara geçiş döneminde, yemliği kaldırıp yerine propolis tuzağı yerleştirilir. Arılar, sonbahar dönemine geçişte, kışa hazırlık olarak ızgara deliklerini propolisle tamamen doldurmaya çalışır. Böylece çok basit bir şekilde propolis toplama işlemi gerçekleştirilmiş olur. Daha sonra propolisler soğuk bir ortamda kırılgan hale getirilip, elastik olan propolis tuzağını büküp kıvırarak, propolislerin tuzaktan düşürülüp hasat edilmesi sağlanır.

Körük

Paslanmaz ve galvanize sac olmak üzere iki tip körük vardır. Kovan kenarına asılabilen askılı modeller, kovan üzerine koyarak çalışılabilecek daha basit modeller, daha çok sayıda arısı olanlar için kaliteli ve büyük hazneli körükler mevcuttur. Körüklerde pompanın derisinin veya yapıldığı maddenin kaliteli olması, pompalama performansı açısından önemlidir.

Körük Yakıtı

Çok iyi duman yapan, körüğün performansını artıran, zararsız doğal bir üründür.

Körük Spreyi

Arıcının genelde aracında ve çantasında bulunması gereken pratik bir üründür. Körük yakacak durum olmadığında, kovan üzerine püskürterek arıya her türlü müdahale körük spreyiyle de yapılabilir. İçerisinde bulunan kekik kokusu, arıyı sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Uçuş Tahtası

Kovan uçuş tahtası, nakliye sırasında arıların kovana girmesini veya çıkmasını engelleyerek güvenli bir şekilde kapatılıp ve kilitlenen bir ekipmandır. Ürün kutusu ve üst parçaları, aynı zamanda bir taşıma sapı görevi gören bir kilit mandal cihazı ile birlikte sabitlenmiştir.

Yemlik

Örtü tahtalarına kullanılan, arıların rahatça çıkışını sağlayabilen, kontraplağın kesilmiş olan bölümüne denk getirilerek, arı ile temas kurmadan arının şerbete ulaşması sağlanır. Yemlikte arıların dışarı çıkma problemi olmaması için, yemliklerin açılır kapaklarının tırnaklı olmasında fayda vardır. Kalite denilen şey böyle ufak ayrıntılarda gizlidir.

Çerçeve Taşıma Sandığı

Bal hasatında kullanılan bir üründür. Kovandan alınan ballı çıtaları, arıları silkeleyerek taşıma sandığına dizip kapağını kapatarak, sağım yapılacak yere taşımanızı sağlayan kullanışlı bir üründür. Aynı zamanda bununla arı istilası da engellenir. Sağım döneminde kovandan alınan ballı çıtaların kesinlikle açık bir yerde kalmaması gerekir. Hemen kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Maske

Yazlık ve kışlık olmak üzere mevsime göre maske tercihi yapılabilir. Kafa kısmına geçirilen pratik bakımlar için kullanılan kafa maskeleri, tulum şeklinde astronot tipi maskeler, sadece tül şeklinde olan maskeler, şapka ve altına tül geçirilerek kullanılan birçok maske modeli mevcuttur.

Astronot Tipi Maske

Baş kısmındaki havalandırması daha fazla olan, daha çok sıcak havalarda tercih edilen, tulum şeklinde tam boy maske modelidir. Arıya karşı hassasiyeti veya alerjisi olanlar, astronot tipi maskeyi tercih edebilirler.

Fırça

Plastik ve ahşap saplı modelleri mevcuttur. Kılların ve sapın düzgün olmasına dikkat etmek gerekir. Arı fırçaları arıların bal peteğini temizlemek için kullanılır.

El Demiri

Bir ucunun kazıyıcı özelliği olan, bir ucunun da kancalı özelliği olmasına dikkat edilmelidir. Çerçeve çıkarmak ve kovan gövdelerini birbirinden ayırmak için kolaylık sağlar.

Karakovan Çerçeve

Karakovan bal üretiminde kullanılan ahşap kasnaklar ve plastik karakovan çıtaları olarak ikiye ayrılır. Bu kasnaklardan her bir bölmeye yerleştirerek, boş bir şekilde arıya verilir. Arı bunu bal döneminde karakovan peteğiyle örerek, 2 kasnak tertemiz bal sunar. Kasnak arıya boş verilerek, bütün mumu, balı ve üzerindeki sırlanmasını, arı kendisi yaptığı için tamamen doğal, katkısız bir bal olur. Fenni kovanlarda da karakovan petek bal üretilmesini sağlar.

Kendinden Petekli Çerçeve

Kasa ölçüleri, normal çıta ölçülerindedir. Altında normal çerçeveye takıldığında, mum takıldığında ve temel petek verildiğinde altta kalan boşluk kadar, arının arkalı önlü dolaşmasını sağlayan boşluklar mevcuttur. Hazır, tamamı baskılı petek şeklindedir. Yani arının balmumundan yapılmış, peteği kabartması ile petekli çerçeveyi kabartması arasında hiçbir fark yoktur. Arılar aynı titizlikle bunu da kabartarak işleyebilir, yavru atabilir, bal ve polen depolayabilir. Hiçbir şekilde arı bunu ayırt etmez.

Tel Germe Pensesi

Mumla daha iyi bir mukavemet sağlamak için, çerçevedeki telleri germesi ve tırtıklı hale getirmesi amacıyla kullanılan bir ekipmandır.

Kuş Gözü / Burç

Ahşap çerçevelerde kullanılan, sarı maddeden imal edilmiş yüksüklerdir. Bunları delik açılan gözlere tel takmadan önce yerleştirip, daha sonra tel takıp bu teli germe esnasında telin ağaca geçmemesi ve ağacı yarmaması için bu yüksükleri kullanarak, telin daha iyi gerilmesini sağlar. Daha sonra tel germe pensesiyle bu telleri tırtıklı hale getirerek, temel peteğin çerçeveye ve tellere çok daha iyi tutunmasını sağlar.

Eldiven

Mutlaka kullanılması gereken bir teçhizattır. Kolluklu olması daha korunaklıdır. Acemi veya deneyimli arıcılar için bir zorunluluktur. Arıcıya birçok koruyucu seçenek sağlamak için plastik kaplamalı eldivenler, kanvas eldivenler ve deri eldivenler vardır. Plastik eldivenler çok yüksek koruma sağlar. Deri eldivenler çok esnektir ve arıcının ekipmanı kolayca değiştirmesini sağlar. Kanvas eldivenler düşük fiyata koruma sağlayan daha az pahalı bir eldivendir.

Sır Tarağı

Bal hasatı döneminde kullanılan, bal peteğinin üzerindeki arının yapmış olduğu sırrı, tabakayı kaldırmak için ve bal petek gözlerini açmak için kullanılan bir ekipmandır.

Sır Bıçağı

Ballı bir çıtayı, komple balın üzerindeki sırrı tek seferde kesip alabileceğiniz, sır tarağına göre daha pratik bir ekipmandır.

Mahmuz

Çerçeve tellerini, özellikle ahşap çıtalarda mum takarken, 3 sıra bir telin üzerine temel petek yerleştirilip, o tellerle temel peteğin tamamen birleşmesini sağlayan bir ekipmandır. Teli oturtarak sıcak su ile ısıtıp balmumunun üzerinde birkaç sefer gezdirilir ve telle mumun birleşmesi sağlanır.

Perga Kalemi

Petek gözündeki poleni almak için tasarlanmış bir ekipmandır. Petek gözüne batırılıp, petekteki polen kalemdeki hazneye sıkışır ve kalemi çıkartıp petekteki polen elde edilmiş olur.

Adaptör

Adaptörün kablolarını petekteki tellere bağlayarak, tel üzerinden geçen akım sayesinde bir ısı oluşur ve bu ısı sayesinde balmumu eriyerek, peteğin içine gömülmesini sağlar. Böylece mükemmel bir yapıştırma sağlanır. Bu şekilde yapılan bir çıta, kovana verildikten sonra bozulması çok daha zordur. Arı bunu iyi bir şekilde işleyecektir.

Dikkat Edilecek Hususlar

Bölgesel olarak mevsimin, o bölgedeki çiçeğin, çiçeklenme ve nektar sağım süresine bağlı olarak, Türkiye’de bazı bölgelerde mevsimin kısa oluşu, arıcıları ballık kısmında farklı tercihlere yönlendirebilir. Örnek verecek olursak; Kastamonu bölgesinin balı, kestane ıhlamur balıdır. Kestane ıhlamur çiçeğinin nektar sağım süresi çok kısadır. 15-20 gün gibi nektar sağım süresi vardır. Bu sürede, eğer ki koloni çok iyi gelişmemiş, çok güçlü bir koloni değilse, yarım ballık kullanmaları tavsiye olunur. Çünkü tam boy bir çerçeveye, özellikle yeni temel petekli bir çerçeveyse, arının 10 çıtayı tamamen kabartıp ve bal doldurup, balın üstünü sırlaması, bu kadar kısa bir mevsim içerisinde oldukça zordur.

Ama Anadolu’da dağ çiçeklerinin ve yayla çiçeklerinin bol olduğu veya Trakya gibi ayçiçeğinin bol olduğu bölgelerde, arının tam çıtayı hem kabartıp hem bal doldurması ve sırlaması mümkündür. Ama mevsimin kısa olduğu yerlerde yarım çıtanın kullanılması daha uygun olur. Çünkü yarım çıtayı kabartıp, bal koyup sırlaması çok daha kolaydır. Mevsim bitmeden bu işlemi tamamlayabilir. Aksi takdirde bal gözlerinin açık olması, içindeki balın tam olgunlaşmaması anlamına gelir. Sırlanmamış bir bal, olgunlaşmamış, yani ideal nem seviyesine ulaşmamış bir baldır. Dolayısıyla arıcı, bal sağımında peteklerinde ki balların sırlanmamış olması, o arıcının kalitesiz bir bal sağmasına sebep olur.

Yemliklerin kullanım amacı, arıyı doğru zamanda ve doğru şekilde besleyebilmektir. Diğer türlü, arıya ballık kısmını attıktan sonra, yani artık bala giderken yemliklerin kovanda olmaması gerekir. Çünkü bu, illegal bir sonuç doğurur. Bal döneminde de artık arıya şerbet yapıp veriliyorsa, bu bir nevi sahte bal üretmek demektir. Arılar sadece ilkbahar döneminde, yani arıyı kuluçkaya yatırmak, bal dönemine güçlü çıkmasını sağlamak için, teşvik amaçlı beslenmesi gerekir. Bal dönemi geçtikten sonra, yani kışa doğru yine arıyı yavruya teşvik etmek için, şerbetleme ve besleme yapılabilir. Yani yemlikler bal mevsimine girilmeden ilkbahar mevsiminde kullanılması veya bal mevsiminden çıktıktan sonra kışa hazırlık olarak arıyı besleme amaçlı kullanılması gerekir. Kısaca bal sezonunda yemliklerin hiçbirisi kovan üzerinde olmamalıdır.

Arıcılığa yeni başlayanlar için, mutlaka ızgaralı taban, ahşap kovan kullanılacaksa gövdede fırınlanmış, güneş gördüğünde açmayacak ve yağmur yediğinde çekmeyecek kaliteli bir kereste veya plastik hammaddeden üretilmiş, standart hazır langstroth tipi kovanlar tercih etmelidirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın