İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ballı Bitkiler | Nektar Salgılayan Bitki Türleri

Ballı bitkiler arılar için daha fazla besin kaynağı sağlar, böylece kışın hayatta kalmalarına ve ilkbaharda tekrar tozlaşmaya başlamalarına yardımcı olur. Ballı bitkiler ayrıca biyolojik çeşitliliğin ve çevrenin korunmasına yardımcı olur.

Arılar nektar ve polen üreten bitkilere yönelir. Nektar, arıları cezbeden tatlı bir maddedir, bu da bitkileri tozlaştırarak tohumlarını geliştirir ve türlerini çoğaltır. Arıların da beslenmelerinde polen alması gerekir. Arıların toplaması için nektar ve polen üreten yaklaşık 1000 bitki türü vardır. Bu bitkilerin bazıları, arılara fazla bal sağladıklarından dolayı ülke ekonomisi için önemlidir.

Nektar ve Polen Verimi Yüksek, Arı Dostu Ballı Bitkiler

Bal arıları genel besleyicilerdir ve nektar veya polen toplayabilecekleri her türlü çiçeği ziyaret ederler. Tek bir arı kolonisi, yiyecek kovanından 5 km uzakta yem oluşturabilir ve bu da koloniye 28 kilometrekareden veya 18.000 dönümden oluşan bir potansiyel bölge verir. Bal arıları yiyecek bulmak için bu kadar geniş bir alanı kapladığından, arıcının bal akışını iyileştirmesi için bir alan bitki ekme düşüncesi, arıcı ve arılar için oldukça faydalıdır. Arılar, kovanlarının etrafındaki bölgeyi keşfeder ve bulabileceği en iyi çiçek kaynaklarını yuva arkadaşlarına rapor verirler.

Arıcılık için değerli nektar kaynağı olan ve arıların iyi kalitede bal ürettiği ballı bitkilerin bazıları şunlardır;

Kestane

Orman Gülü

Nar Çiçeği

Nar çiçeği, bahçelerimizde, tarla kenarlarında, daha çok Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür. Ancak son dönemlerde tüm ülkelere yayılabiliyor ve tüm coğrafi koşullara da ayak uydurabiliyor.

Birçok meyve ağacından farklı olarak, narlar aynı ağaçta hem erkek hem de dişi çiçekler üretir. Erkek çiçekler aynı ağaçta veya diğer ağaçlarda dişi çiçekleri tozlaştırabilir. Çiçeklerin üç ila beş yaprakları vardır, öncelikle turuncu ve kırmızı tonlarında – nadiren pembedir.

Alkanet Şeker Çiçeği

Ihlamur Çiçeği

Çakal Eriği, Güvem

Çakır Dikeni

Yabani Havuç Çiçeği

Ay Çiçeği

Beyaz Devedikeni

Beyaz Yabangülü

Üçgül – Arı Yoncası

Hatmi Çiçeği

Sütleğen

Kızılcık

Boğa Dikeni

Kuşburnu

Kara Ot

Yemişken – Ekşi Muşmula

Meşe Yaprağı

Civan Perçemi

Sığırkuyruğu Otu

Arı Çiçeği

Sütleğen Otu

Fiğ Çiçeği

Sarıkantaron

Papatya

Erguvan Çiçeği

Gelincik

Korunga

Akasya

Yaban Gülü

Ebegümeci

Yabani Bezelye Çiçeği

Adaçayı Bitkisi

Karabaş Otu

Karahindiba

Yabani Hardal

Kanola

Ballıbaba

Güvem Eriği

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın