İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çam Balının Faydaları Nelerdir

Çam balının faydaları nelerdir; çam balı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, antioksidan, dermatolojik, dejeneratif, enflamatuar gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Harici olarak kullanıldığında yaralar ve romatizmal hastalıklar için faydalıdır. Ayrıca yumurtalık iltihabına karşı kullanılır.

Çam balı, çam ağacı bal özü veya orman balı dediğimiz şeydir. Bu sadece balın daha tipik ballara göre biraz farklı bir şekilde başladığı anlamına gelir. Bu durumda, arılar yeşil yaprak bitleri gibi bitkileri emen böceklerin salgıladıkları bal nektarını toplarlar. Nektar toplamanın daha iyi bilinen yöntemi, çiçek açan bitkilerin çiçeklerini ziyaret eden bal arılarıdır. Ballar, hafif çeşitlere göre genellikle oldukça koyu ve kalındır.

Çam Balı Nedir

Çam Balı, salgı balı olarak bilinen bir bal türüdür. Normal polen bal ile karıştırılmamalıdır, çünkü çok farklı özelliklere sahiptir. Çam balı, çiçek balından farklıdır.

Bal arıları, çiçek nektarını olgunlaştırarak çiçek balı elde eder. Ancak çam balı için, Güney Ege ve Batı Akdeniz’de kızıl çamda yetişen Basra böceğine ihtiyaç vardır. Basra böceği (Marchalina hellenica), çamın çekirdek suyunu emerek beslenir ve artan çekirdek suyunu tatlı bir madde olarak ağaç üzerinde bırakır. Bu salgı bal arısı tarafından olgunlaşır ve çam balı haline dönüştürülür.

Çam balının en önemli özelliği, kıvamını bozmadan yıllarca saklanabilmesidir. Rengi çiçek balı renginden daha koyudur. Glikoz ve fruktoz içeriği çiçek balı oranından daha düşüktür. Daha az tatlıdır ve boğazda yanma hissi bırakmaz. Çiçek balından daha fazla enzim, amino asit, mineral ve antioksidan içerir. Özellikle çam balı içeriğinde pinokembrin, pinobaksin, chrisin ve galagin gibi çok ihtiyaç duyulan besinler vardır. Bunlardan pinokembrin sadece çam balı içinde bulunan bir maddedir. Çam balı içindeki bu özellikler, Yunanistan ve Türkiye dışındaki ormanlarda bulunmayan özel bal özellikleridir. Dünya balının yaklaşık %90’ı Türkiye’de üretilmektedir.

Çam Balı Ve Çiçek Balı Arasındaki Fark Nedir?

Çam balının duyusal özellikleri çiçek balından farklıdır. Çam balının özel bir kokusu, tadı ve rengi vardır. Çam balının üretim kısmı, çam ağaçlarında bulunan şekerli sıvının belirli zamanlarda ağaçlarda yaşayan böcek ve arılar tarafından işlenmesiyle elde edilir. Elde edilen sıvı, bal arıları tarafından eklenen enzimlerle işlenir.

çam balının faydaları nelerdir

Antibakteriyel özelliği sayesinde çam balı cilde doğrudan bir şifa maddesi olarak uygulanabilir. Yaraların, yanıkların ve güneş yanığının iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Bir şifa maddesi olarak kullananlar, ne kadar etkili olduğunun teminatını verirler.

Tatlı balların çoğu, çiçek çeşitlerinden daha güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Bunun nedeni, yüksek seviyelerde flavonoidler ve fenolik bileşikler içermeleridir.

Antioksidanlar önemlidir, çünkü serbest radikallere (eşleştirilmemiş bir değerlik elektronuna sahip olan yüksüz bir molekül) karşı korunmaya yardımcı olanlardır. Çoğu insanın serbest radikallerle ilgili olduğu şey erken yaşlanmadır. Bununla birlikte, fiziksel yaşlanma, serbest radikallerin insan sağlığına verebileceği zarar söz konusu olduğunda daha az endişelenenlerden biridir. En çok endişe verici olan yaşa bağlı bozukluklardır. Bu kalp hastalığı, kanserler, Alzheimer hastalığı ve maküler dejenerasyon gibi şeyleri içerebilir. Bu yüzden serbest radikallere karşı korunmaya yardımcı olabilecek her şeyi kucaklamalıyız.

Çam balı hakkında bilim ne diyor;

2007 yılında yapılan bir çalışma nektar ile bal arasındaki farkları incelemiştir. Sonuç şuydu: tatlı ballar nektar ballarından daha iyi antioksidanlardır.

Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji ve Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan 2012 yılı çalışmasında, bal çeşitleri üzerinde bazı araştırmalar yapılmıştır. Amaç 18 farklı balın özelliklerini karşılaştırmaktı. Test hem çiçek hem de orman ballarını içeriyordu. Araştırmacılar, güçlü antibakteriyel özellikleri bakımından çam balını, diğerlerinden daha iyi olduğunu bulmuşlardır.

Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi’nin Kasım sayısında yayınlanan 2009 tarihli bir çalışmanın da çam balları ile ilgili rapor edeceği bir şey vardı. Tüm balların en iyi şeker alternatifleri arasında olduğunu buldular. Doğal bir tatlandırıcı olarak, insan vücuduna gerekli mineralleri sağladı. Araştırmacılar, bunun özellikle iyi bir potasyum kaynağı olduğunu belirtiyorlar. Potasyum yaşam için gerekli bir mineraldir. Kalp ve böbrekler de dahil olmak üzere ana organların düzgün çalışması için gereklidir. Çam balı ayrıca potasyum dışında bir dizi başka mineral içerir. Bunlar kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, sodyum ve çinko.

Çam Balının Faydaları Nelerdir

“Çam balının faydaları nelerdir” maddeler halinde sıralayacak olursak;

1. Oligosakkaritler açısından zengindir

Çam balı, sindirim faydaları olan doğal şeker bazlı bileşikler olan zengin bir oligosakkarit kaynağıdır. Daha doğrusu, oligosakkaritlerin sağlıklı bağırsak florasını destekleyen probiyotik bir etkisi vardır. Aslında oligosakkaritler aslında diyet lifinin bir bileşenidir.

2. Enerji verici ve anti-hipoglisemik özelliklere sahiptir

Çam balı temelde şekerdir. Özellikle fruktoz ve glikoz olmak üzere doğal, rafine edilmemiş şekerler içerir. Şekerler vücut tarafından hızlı bir şekilde alınır ve anında enerji verir, balı hipoglisemik olduğunuzda ve baş dönmesi veya bayılma hissi yaşadığınızda ideal hale getirir. Bal, hipoglisemi semptomlarının yönetilmesine yardımcı olarak, daha önemli ve besleyici bir yemeğin tadını çıkarma şansına sahip olmak için yeterli bir enerji verir.

3. Çok yavaş kristalleşir

Çam balı kristalleşmesini diğer çeşitlerden daha yavaş yapan nedir? Baldaki fruktoz içeriği glikoz içeriğinden daha yüksek olduğunda, ortaya çıkan bal çeşidi yavaşça kristalleşir. Bu genel olarak çam balı ve bal özü balı için de geçerlidir. Bazı çam balı çeşitlerinin kristalleşmesinin 18 aya kadar sürdüğü gösterilmiştir. Bu iyidir, çünkü bize kristal oluşturmaya başlamadan önce lezzetli bal kavanozumuzun tadını çıkarmak için yeterli zaman verir.

4. Antiseptik özelliklere sahiptir

Çamın ve diğer bal çeşitlerinin antiseptik özellikleri, antimikrobiyal etkileri olan birkaç farklı bileşenin, yani glikoz oksidaz, asidik pH ve balın düşük nem içeriğinden oluşan bir enzim varlığının bir sonucudur. Arılar, glikozdan hidrojen peroksit sentezine yardımcı olan bir enzim olan glikoz oksidaz salgılarlar. Hidrojen peroksit, doğal bir dezenfektan ve bağışıklık düzenleyici moleküldür. Kendi vücudumuz, beyaz kan hücrelerini hücre hasarını onarmak ve bakteri, virüs ve diğer zararlı ajanlarla savaşmak için kullanılan hidrojen peroksit üretir. Bu özel bileşiğin balda bulunması antiseptik etkisini açıklar.

5. Boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları için idealdir

Çam balı, antimikrobiyal etkisi nedeniyle solunum yolu enfeksiyonlarına yardımcı olur. Ayrıca, yoğunluğu ve kuru yapışkanlığı, boğazın astarına yapışmasına yardımcı olarak, iltihap ve tahrişi iyileştirmesine ve sakinleştirmesine izin verir. Ayrıca öksürüğü sakinleştirmeye ve balgam balgam çıkarmalarını teşvik etmeye yardımcı olabilir.

6. Candida’ya karşı etkilidir

Balın genel olarak Candida enfeksiyonlarıyla etkili bir şekilde mücadele edebileceğini gösteren araştırmalar vardır ( Bal, Candida türlerine karşı antifungal bir etkiye sahiptir ). Candida normalde solunum ve sindirim sistemimizde, üreme sistemimizde ve cildimizde bulunan bir maya türüdür. Sağlıklı mikrobiyota (iyi bakteri) popülasyonlarındaki dengesizlikler Candida popülasyonlarının kontrolden çıkmasına ve mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Hidrojen peroksit içeriği nedeniyle, bal Candida büyümesini etkili bir şekilde engelleyebilir , ancak önce bu konuda bir tıp uzmanına danışmak önemlidir.

7. Mükemmel antioksidan kaynağı

Çam balı, özellikle flavonoidler olan zengin bir polifenolik antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan reaktif oksijen moleküllerinin zararlı etkilerine karşı korur ve antienflamatuar bir etki gösterir. Kanser, diyabet, kardiyovasküler hastalık vb.Gibi kronik hastalıkların gelişimini teşvik edebilecek oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını önler. Genel olarak çam balı ve balın güçlü antioksidan özellikleri bal tüketiminin faydalarını da açıklar.

8. Vitamin ve diyet minerallerinin kaynağı

Çam balı, hepsi kardiyovasküler sistem, kaslar, kemikler ve bağışıklık sisteminin sağlığına katkıda bulunan potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, sodyum ve çinko gibi diyet mineralleri içerdiği bulunmuştur.

9. Cilt rahatsızlıkları için faydalıdır

Çam balı ayrıca yüz maskeleri şeklinde akne tedavisi için harici olarak kullanılır. Gözenekleri ve genel cilt görünümünü iyileştirdiği, gözenekleri kapattığı ve cilde sağlıklı bir ışıltı verdiği söylenir. Balın genel olarak cilt sağlığı üzerinde gözle görülür faydaları vardır, hem cildi temizler hem de daha genç ve taze bir görünüm için sıkılaştırır. Deneyimlerime göre, herhangi bir şekilde değişmeden gerçek bal, güzel ciltler için harika bir araçtır. Sadece yüze ince bir tabaka sürmeli, hafifçe ovalayarak 15 veya 20 dakika bekletmeli, sonra ılık suyla temizlemelisin. Sonuçlar anında daha iyi görünen bir cilt.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın