İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğal Kestane Balı Satışı

Aromatik tadı ve eşsiz mineralleri ile organik ve doğal kestane balı doğanın bir mucizesidir ve organik bal markalarının, doğal kestane balı satış merkezlerinin ve bal toptancılarının çoğu en değerli balı olarak adlandırır. Özellikle bu doğal balın tarçın ile birlikte önemini ve kestane balının faydalarını duyduğunuzda arıların mucizesine şahit olacaksınız.
“Organik ve doğal kestane balı satış detayları, kilogram fiyatları, sipariş ve satın alım işlemleri için buraya tıklayın.

Doğal kestane balı, enerji ve antioksidan içeriği ile aynı zamanda zengin besin bileşimi ile de bilinir.
Çeşitli çalışmalar, bağırsak dokuları üretme gücünü göstermiştir, yeni dokuların oluşumunu ve doğal bir anti-enflamatuar olarak hareketini teşvik etmektedir. Ayrıca, iyi bir kan dolaşımı için anahtar elementler olan potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum bakımından zengin bir baldır.
Her şeyden önce, doğal kestane balı en sevdiğiniz yemekleri tatlandırmak için lezzetli bir seçimdir.

Eski zamanlardan beri Kestane, sonbaharı kutlamak için seçilen meyvelerdi. Bu organik, doğal kestane balı, antioksidan aktivitesi yüksek mineraller, özel demir, C Vitamini ve polifenoller bakımından zengindir.

Kastamonu’da toplanan doğal kestane balı, süzülmemiş, ısıtılmamış ve pastörize edilmemiş çiğ bal, organik sertifikalı, çok aromatik bir koku ve belirgin bir tada sahip olan doğal kestane balı, peynir ve yoğurtla mükemmeldir.

Tüm ballar eşit üretilmez. Aslında, tüm “ballar” bile gerçek bal değildir, “bal” olarak satın aldıklarımıza sık sık bir takım bileşenler eklenir. Hakiki, organik, doğal kestane balı, doğrudan bal peteğinden gelir ve en saf haliyle baldır. Filtrelenmemiş, ısıtılmamış ve pastörize edilmemiş, doğal vitaminleri (C ve B vitamini), balda bulunan mineralleri ve enzimleri tahrip edebilecek süreçler; Baldan maksimum faydayı elde etmek için, ham formunda satın almak önemlidir.

Doğal kestane balının sağlık yararları sonsuzdur, bunlar sadece en önemlileridir:

  • Anti-viral ve anti-fungal özellikler Güçlü bir antioksidan olan polifenoller içerir,
  • Boğaz ağrıları yatıştırır ve doğal balgam söktürücüdür (yani üşüdüğünüzde yemek harikadır),
  • Kan basıncını dengeler ve kan şekeri seviyesini dengeler,
  • Bağışıklık fonksiyonunu artırır,
  • Topikal olarak uygulandığında cilt koşullarını ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur,
  • Sindirim sağlığını teşvik eder,
  • Alkali oluşturucu bir yiyecek olarak kronik hastalıklarla mücadelede yardımcı olur,
  • Bu bir enerji güçlendiricidir,
  • Alerji ile savaşmaya yardımcı olur,
  • Besinler ile yüklenir.

Doğanyurt Dağlarından Zengin, Pastörize Edilmemiş Kastamonu Orman Balı

İki ana bal türü vardır: nektar balı ve orman balı. Kestane balı orman balıdır. Nektar balları çoğu insanın aşina olduğu şeydir, böylelikle arılar çiçeklerden nektar toplamak için kovandan çıkarlar. Orman balıyla, arılar nektar toplamazlar, ancak sadece ağaçların içinde ve çevresinde bulunabilen bal özü adı verilen bir maddedir.

Kuralların çoğunda olduğu gibi, bir istisna vardır: kestane ağaçlarının çiçeklendiği yılın başlarında, arılar, kestane ağaçlarının çiçeklerinden nektar toplarlar ve kovana geri dönmeleri için bal arısı koyarlar. Ancak, bu gerçekleştiğinde tadında herhangi bir fark varsa, son derece hafiftir.

Bal özünün kendisi, yaprak bitleri gibi ağaç özünden beslenen böcekler tarafından üretilir. Ülkedeki bahçıvanların bu ölümcül düşmanları, besleyicilerini çeşitli bitki ve ağaçların özünden alırlar – beslendikten sonra tatlı özsu atık ürünlerinden biridir. Yaprak bitleri bu tatlı yapışkan sıvıyı yapraklar, dallar ve ağaçların altındaki zeminde bırakırlar ve arılar nektarla aynı şekilde toplarlar ve kovana geri gönderirler.

Doğal kestane balını en çok karakterize eden şey tatlılık eksikliğidir. Diğer ballarla, hatta bazı orman ballarıyla bile elde edebileceğimiz yoğun sakarin yoktur ve bu diğer tatların geçmesine izin verir. Gerçek bir ormanlık tadı olan topraklı, cevizli bir özelliğe sahiptir. Ayrıca kestane balını bu kadar belirgin kılan şeylerden biri olan hafif, fakat belirgin bir acı tadı da var. Ayrıca, bir orman balı olduğu için (veya tatlı bal, aynı zamanda bazen de adlandırıldığı gibi) yoğun bir kıvamda ve koyu renklidir.

Doğal kestane balı, çok çeşitli yiyecek ve içecekler için harika bir tatlandırıcıdır. Tüketiminin sıra dışı yöntemlerinden biri kahvededir. “Normalde düşüneceğiniz bir kombinasyon değil, ama bu balla gerçekten işe yarıyor”

İnsanlar ilk denediğinde genellikle ilginç bir tepki alırlar. “İnsanlar balı tatlılıkla ilişkilendirir, bu yüzden bekledikleri gibi olmadığında bazı insanları baldan uzaklaştırabilir.” Ancak, müşteriler kestane balının bu ilk engelinden kurtulduktan sonra, en sık tercih edilen bir bal haline gelir. Doğal kestane balının gerçekten sadık takipçileri var. Birkaç kavanoz satın almak için düzenli olarak gelen ve kullandıkları çok çeşitli kullanımları bize söyleyen müşterilerimiz var. Genellikle kullandıkları tek bal budur.

Doğal Kestane Balı ve Önemi

Çeşitli hastalıklar ve kestane kanseri nedeniyle dünyadaki kestane ağacı sayısı giderek azalmaktadır. Bunun anlamı, eğer bu hastalık önlenmezse sadece kestane yemekten mahrum olmayacağız, aynı zamanda doğal kestane balı yemekten mahrum kalacağız. Bal toptancıları tarafından en pahalı bal olarak tanımlanan doğal kestane balına ulaşmak kolay değildir. Bu zorluklara rağmen, dünyadaki 40 ülkeye bal ihracatı yapan Türkiye, hakiki ve doğal kestane balını yıllarca masaya getiriyor.

Kestane ormanlarında, arılar genellikle kestane ağaçlarıyla beslenirler. Renklenme ve viskoz kıvamda daha koyu renklidir. Doğal kestane balının, çiçek balından 2 kat daha fazla demir ve 4 kat daha fazla kalsiyum içerdiği tespit edilmiştir.

Kestane türü, içinde büyüdüğü mikro iklimlendirme, arı türü ve hatta hava koşulları (kuru bir yaz balında doygunlukta) dahil olmak üzere birçok faktör renk ve kokuyu etkiler. Bal ne kadar koyu olursa o koku daha güçlüdür – bu genel kural kestane balına maruz kalsa da tadı diğer bal türlerinden daha güçlüdür.

Doğal kestane balı, hem sıvı hem de kristalize formda koyu kahverengi bir renge sahiptir, kestane çiçeklerinin hafif bir kokusu vardır. Bu sıradışı balın tadı, ısındıktan sonra kaybolan acı ile keskindir.

Doğal kestane balı aşağıdaki ayırt edici özelliklere sahiptir. İlk olarak, bu tür balların kristalleşme eğilimi zayıftır. Yavaş yavaş kristalleşir, kış boyunca sıvı kalabilir ve ilkbaharda koyu kahverengi bir kütleye dönüşür. Hava sıcaklığı 19-22 santigrat derece (66 F) olduğunda, yıl boyunca sıvı kalır. İkincisi, bileşimi son derece zengindir. Çok sayıda manganez, bakır, demir, fruktoz ve farklı grupların vitaminleri içerir. Bu baldaki sükroz miktarı diğer ballardaki içeriğinden çok daha yüksektir. Üçüncüsü, doğal kestane balı aşağıdaki belirteçlerle karakterize edilir: mimoza ve aminoasetofenon kokusu veren asetofenon. Balın nemi %16 ila 17,5 arasında değişmektedir.

Orta enlemlerde başka tür bir kestane bulabilirsiniz, buna at kestanesi ağacı denir. Bu ağaçların çiçeklerinden nadir bal çeşitleri için nektar toplar, çabuk kalınlaşır, renksiz, saydam, neredeyse kokusuzdur. Amerikan kestane balı zengin, ama acıdır. Kestane balı satın alımı sırasında dikkatli olmanız gerekse de, bazen kahverengi şeker doğal bal ile karıştırılıp, şeker şurubu veya karabuğday balı olarak kendi türünde satılır.doğal kestane balı

Kestane Balı Nerede Bulunur / Yetişir?

Kestane ağacı kayın ve meşe ile aynı aileye aittir. Binlerce yıl kestane, tahılların iyi yetişmediği Akdeniz’in dağlık bölgelerinde birincil bir beslenme kaynağıydı. Başlıca bal üreticisi, tatlı kestane ağacı, binlerce yıl önce Sardis’ten (şimdiki Türkiye’de), Avrupa’da sıkça rastlanır, bu nedenle, şimdi sadece kestane olarak bilinen Sardunya Fınası… İtalyan Sardunya adasında üretildiği için Sardunya balıyla karıştırılmamalıdır.

Doğal kestane balı, güçlü bir aromatik ve biraz acı bir tada sahiptir. Polen içeriği bakımından zengin, mineral tuzlar ve tanen, yüksek oranda fruktoz ve kristalleşmeye dirençli ve nispeten düşük asitli koyu sarı, sarımsı kahverengiden neredeyse siyaha kadar değişen, bazen kehribar tonları olan, aromatik, keskin bir bitkisel aroma tada sahiptir ve hafif teniktir (ağaçtaki tanen nedeniyle). Lezzet eşsizdir, çok tatlı değildir ve neredeyse acıdır ve çok kalıcıdır, güçlü, daha az tatlı bir baldan hoşlananlar tarafından çok beğenilir.

Avrupa’da kestane, şu anda Türkiye’nin bulunduğu yerde bulunan Lidya krallığından eski Romalılar tarafından getirilmiştir. Sonra insanlar kestane balının paha biçilmez özelliklere sahip olduğunu fark etti. Çoğunlukla güney Avrupa, Küçük Asya ve Kafkasya’da yetişen çeşitlilik – Amerikan kestanesi Atlantik sahilinde Kuzey Amerika’da. Asya’da, öncelikle Kuzey Kore’de yetişen Japon kestanesini bulabilirsiniz.

Kestane deliğe fındık dikilerek yetiştirilir. İlk çiçeklenme 7. yılda, Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar, Ekim ve Kasım aylarında olgunlaşır. Kestane 300 hatta 500 yıl yetişiyor ve bu sınırlı değildir.

Tahılın kültüre verilmesinden çok önce insanlar kestane tohumlarını gıdada kullanırlardı; Kestane çok lezzetli ve besleyici olup, %10’dan fazla şeker ve %60 nişasta içerir. Bu kadar yüksek karbonhidrat ve protein içeriği nedeniyle – tatlı meyveler çok besleyicidir. Çiğ, kurutulmuş, kavrulmuş tüketilebilir ve hatta unundan ekmek yapılabilir.

Kestane, meyvenin besin değeri hariç, çiçeklenme döneminde harika ve verimli bir bal bitkisidir.

Çeşitli ballar arasında, kestane ham filtresiz bal, yüksek bir pozisyondadır. Bu bal, ilkbaharda ağacın beyaz ve pembe çan şeklindeki çiçeklerinden toplanır. Arılar, ilkbahar sonunda veya yazın başlarında 12 – 18 gün çiçek açan kestane çiçeklerini çok sık ziyaret eder.

Farklı kestanelerdeki kokulu çiçekler merak uyandırıcı özelliklere sahiptir: renkli noktalar çiçeğin beyaz yaprakları üzerinde göze çarpar.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Bal türlerinden hiçbirinin, tek bir çiçek toplayan bir arının balı olarak kabul edilmediğine dikkat etmek önemlidir. Arılar o kadar özgürdür ki her çeşit çiçeği ziyaret ederler. Zaten kestane ağaçlarının sayısının azaldığını söyledik. Her arı kolonisi aslında kestane ağaçlarının geleceğini desteklemektedir. Arılar kestane ağaçlarından yeterince beslenemiyorsa, çiçekler, orman bitkileri veya ıhlamur ağaçlarıyla da beslenirler. Ancak, bu bileşenlerin çoğu kestane ağacından geldiğinden doğal kestane balı olarak kabul edilir.

Cildi yeniler:

3 kaşık kaynamış suya 4 kaşık kestane balı, 1 kaşık tarçın ekleyerek bir içecek hazırlayın. Bu karışımı günde 4 defa için. Bu içecek cildinizi yeniler ve yumuşak tutar.

Mesaneyi temizler:

İki çay kaşığı kestane balı ve biraz tarçın, idrar kesesi enfeksiyonları için düzenli olarak karıştırılabilir ve tüketilebilir.

Kansere karşı yararları:

Düzenli tüketimi, mide ve kemik kanserlerine karşı başarılı olmuştur. Bu tür hastalıklar için bir kaşık kestane balı ve bir kaşık tarçın bir ay boyunca günde üç kez karıştırılır ve tüketilir.

Kalp hastalıkları:

Tarçın ve kestane balı karışımını reçel gibi kahvaltılarda kullandığınızda, kolesterolü arterlerde yakar ve kalp krizi riskini azaltır. Bu ikiliyi kahvaltı alışkanlığına dönüştürenler normal solunumlara dönecek ve kalp atışları artacaktır.

Kısırlık:

Eğer yumurtalık sorunları olan kadınlar tarçın ve kestane balını gün boyunca bir sakız gibi çiğniyorlarsa, kesinlikle fayda sağlayacaktır. Tarçın ve kestane balı, tükürük ile bu şekilde etkilidir.

Mide ağrıları için faydaları:

Düzenli bir programda kullanıldığında, tarçın ve kestane bal karışımı, mideyi dengelediğinden mide ağrıları, gaz sorunları ve mide ülseri için faydalıdır.

Grip ve soğuk algınlığına karşı yararları:

Tarçın ile karışımı, vücudu kış aylarında neme karşı korur. Bu kür günde üç defa tekrarlanmalıdır. Ayrıca sinüslerin temizlenmesini sağlar.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Doğal kestane balı ve tarçın, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca diyet programlarında da tüketilebilir.

Mineral ve demir bakımından zengin, B ve C vitaminleri, kestane balı ses kısıklığı, öksürük, bronşit, boğaz ağrısı, iltihaplı otitis media ve sinüzit, prostatit, soğuk algınlığına yardımcı olur.

Tüm bal çeşitleri arasında en belirgin antimikrobiyal, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir ve bu nedenle sadece iç değil aynı zamanda yara, ülser ve boğaz tedavisinde de geçerlidir.

Bu bal özellikle dolaşım sistemine faydalıdır ve kardiyovasküler hastalıklar için tavsiye edilir, arteriyel ve venöz dolaşımı düzenleyen ve kılcal damarları güçlendiren tromboflebit ve variköz venlerin tedavisinde kullanılır.

Doğal kestane balı gastrointestinal sistem için yararlıdır. Vücut tarafından kolayca ve hızlı bir şekilde emilen gastrointestinal mukozayı tahriş etmediğinden ve düşük asitliğe sahip olduğundan, mide ve bağırsak ülserlerinin tedavisinde cerrahi, ürolitiyazis ve diğer böbrek hastalıkları olmadan kullanılır. Safra akışını uyarır ve karaciğerde durgunluk için önerilir.

Her türlü kara bal gibi kestane balının antioksidan özelliği vardır ve kanserin önlenmesinde çok faydalıdır.

Sinirlilik, uykusuzluk, histeri ve nevrasteni ile bu bal en iyisidir, düzenli kullanımı diğer ilaçlar gibi insan vücuduna zarar vermez.

Herhangi bir doğal ve organik bal gibi, kestane balının iyileştirici nitelikleri arı sütü ile birlikte edinilir.

Herkes doğal kestane balın hem tat hem de şifa kaynağı olduğunu bilir. Organik ve doğal kestane balın elde edilmesi Teknik Arı sayesinde artık çok kolay.

Doğal kestane balı satışı ve fiyatları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak için bize ulaşın.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın