İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Organik Arıcılık Nedir, Şartları Nelerdir

Arıcılığın insana ve doğaya olan faydaları nelerdir? Organik arıcılık, gerek sosyokültürel gerekse ekonomik anlamda insana ve doğaya ne gibi faydalar sağlar?

Deniz seviyesinden binlerce metre yüksek yaylalara kadar bitki ve çiçeğin bulunduğu her alan arıcılık için uygun olan alanlar olarak tanımlanabilir. Çiftçiye veya köylüye ana ek gelir kaynağının yanında ek gelir kaynağı oluşturmaktadır.

Arıcılığın polinasyona etkileri sonucunda çevresel sürdürülebilirliğe de fayda sağlanılmaktadır. Bal, arı sütü ve polen olmak üzere besin değeri bakımından zengin gıda üretimi sağlanabilmektedir.

Arıcılıktan elde edilen arı zehiri ve propolis ise alternatif tıbbi uygulamalarda kullanılmaktadır. İşlenmeyen tarım alanlarının değerlendirilmesine olanak sağlanmaktadır. Gelir kaynağı yanında hobi ve rekreasyon amaçlıda kullanılmaktadır.

Son olarak Arıcılığın eğitimlerinde temel ilkelerin kısa sürede öğrenilmesi de işe kısa sürede başlanılmasına olanak sağlamaktadır.

Organik Arıcılık Nedir

Organik arıcılığın normal arıcılıktan farkı, tamamen içerisinde hiçbir kültür bitkisinden gelmemiş, tamamen  kır çiçeklerinden ya da yabani ağaçlardan gelmiş balın ve arıya ilaç verilmeden kalıntısız bir bal üretilmesidir. Diğer tarımlarda olduğu gibi, 1000 sene önceki arılar nasıl bal yapıyorsa, bugün de aynı ortamı oluşturarak aynı şekilde bal üretmesini sağlamaktır. Bunun bir takım kuralları ve prosedürleri vardır. Bunlara uyulduğu takdirde sertifikasyon firmasının denetiminden sonra, organik arıcılık serfitikasını almak mümkün.

Organik arıcılık yapılan bölgelerde normal tarım alanlarının olmaması gerekir. Tarım, ilaçlı bir şekilde yapılmaya başlandıktan sonra bu, arıcılığı da etkilemiştir. Organik arıcılıkta en önemli kurallardan biri, arının uçuş mesafesi olan 5 km çapında dairenin içerisinde, hiçbir şekilde normal konvasyonel tarımın, yani bir limon, portakal bahçesi gibi bir takım ilaçlanan ve sulanan, insan elinin yetiştirdiği bir tarımın yapılmaması gerekir. Yapılıyor ise bu tarımında organik tarım olması gerekiyor. Üretilen balın ve diğer arı ürünlerinin organik olması açısından bu gereklidir.

Organik arıcılıkta 1 yıl geçiş süresi vardır. Bugün konvasyonel arıcılık yapıyorsanız, ertesi gün organik arıcılığa geçiş yapmanız mümkün değildir. Bir denetleme şirtketi ile anlaşıp, size 1 yıl geçiş süreci verilir. Bu süre içerisinde kovanlarınızı boyasız, petekler organik petekle değiştirilmelidir. Çünkü konvasyonel arıcılık süresi içerisinde peteklerdeki mumlarda kalıntılar olabilir. Bir yıl içerisinde elde edilen balda herhangi bir ilaç kalıntısı çıkmasa bile, organik geçiş süreci devam edecektir. Olumsuz koşullarda, sertifikasyon firması gerekli görürse bu bir yılı uzatabilir. Bir yıl sonunda, ürettiğiniz arı ürünlerinden denetleme şirketleri tarafından bir takım örnekler alınarak, laboratuvarlara gönderirilir. Burada ilaç kalıntısının olmadığı tespit edilirse, arı ürünleriniz sertifikalandırılır. 

Organik Arıcılık Şartları Nelerdir

 • Organik arı yetiştiriciliğinin yapıldığı bölge, uçuş için 3 kilometrelik bir çapa sahip olmalıdır. Organik arıcılık ve konvansiyonel arı yetiştiriciliği aynı bölgede aynı anda uygulanamaz.
 • İlgili organik tarım düzenlemeleri en az bir yıl boyunca uygulanmışsa, arı koruma ürünleri “organik ürünler” olarak pazarlanabilir.
 • Bir arıcılık operasyonu daha önce tanınmış bir kuruluştan izin alırsa, geleneksel arı kolonileri organik arıcılık operasyonuna geçiş için kullanılabilir.
 • Organik Tarım ve Uygulama Hükümlerine göre faaliyet göstermeyen arı yetiştiricilerinden elde edilen arı kolonileri, bir yıllık geçiş döneminde kullanılabilir.
 • Kolonilerin yenilenmesi ve organik olmayan tarımın %10’luk mevzuat hükümlerine göre, organik üretimde yer kovanlarına tabi olarak, organik üretim birimleri yapılabilir. Bu durumda geçiş dönemi uygulanmayacaktır.
 • Arılar, nektar ve polen kaynakları için yeterli doğal nektar bulunmalı ve suya erişim sağlanmalıdır.
 • Nektar ve polen kaynaklarının üretimi, organik olarak üretilen ürünlerin 3 km yarıçapında yer alır veya doğal bitki örtüsünden oluşur.
 • Organik arıcılıkta hastalığın önlenmesi için; dayanıklı uygun ırk seçilmelidir.
 • Koruyucu önlemlere rağmen, koloniler hastalanır veya hasar görür, derhal tedaviye alınmalı ve gerekirse ayrı koloniler manşondan izole edilmelidir.
 • Arıcılık ürünlerinin hasat edilmesi, peteklerdeki arıların imhası sırasında yasaktır.
 • Bal hasadında böcek kovucu kimyasal sentetik maddeler yasaktır.
 • Arı kovanları, kayıtlı bilgilerin bulunduğu alanlara yerleştirilmelidir. Kovanlar, bir yerden bir yere taşınması yetkili bir kişinin bilgisi dahilindedir.
 • Arı kovanları ve arı ürünleri, doğal maddelerden çevreye risk getirmemelidir.
 • Arı kovanları kimyasal boyalarla boyanamaz.
 • Balmumu, organik üretim birimleri için yeni çerçeve sağlanmalıdır. Balmumu kullanımı, organik üretim birimleri alınmaz, analizlere göre yetkili kuruluş tarafından izin verilebilir.
 • Yavrulardaki gözler bal çerçevelerinde sağılamaz.
 • Çerçeve ve kovanların haşerelerden korunması, ekipman ve kaplar gibi petek malzemeler, ürün veya malzemelerin temizlenmesi ve taşınması sadece Organik Tarım Yönetmeliğinde öngörülebilir.
 • Karantina önlemleri uygulanan pestisit alanlarında ve uçaklarda organik arıcılık yapılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın