İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Organik Kestane Balı

Teknik Arı’nın Ham Organik Kestane Balı, derin ve malt tadında bir ağaç balıdır. Organik kestane balı, tatlı kestane ağaçlarıyla beslenen arılardan gelir. Kestane balı güçlü bir aromatik ve biraz acı bir tada sahiptir. Polen içeriği, mineral tuzları ve tanen bakımından zengindir. Yüksek oranda fruktoz ile kristalleşmeye ve nispeten düşük asitliğe dayanıklıdır. Koyu renkte, sarımsı kahverengiden neredeyse siyaha kadar, bazen kehribar renk tonlarıyla, aromatik, keskin bir bitkisel aroması vardır. Lezzet benzersiz, çok tatlı olmayan ve neredeyse acı bir tat ve çok kalıcı, güçlü, daha az tatlı bir bal sevenler tarafından çok takdir ediliyor.

Ham organik kestane balı, derin aromalı bir çeşittir. Hafif karamel tatlarının yanı sıra derin bir tatlılık ve acı bir dokunuşu da var. Kestanenin ceviz aroması, akçaağaç şurubuna biraz benzer, ancak biraz daha zengin ve malt bir tada sahiptir. Kestane balı en çeşitli bal türlerinden biridir, bir bölgeden diğerine ve bir mevsimden diğerine büyük ölçüde farklılık gösterir.

Tatlı kestane ağacı, yenilebilir fındık üreten büyük bir yaprak döken ağaçtır. Arılar ağacın özsuyu ve çiçekleri ile beslenirler. Kestane balı, kek, kurabiye, çöl sosları, dondurmalar, sıcak bal çayları, salatalar gibi farklı tariflerde kullanmak için mükemmeldir. Ayrıca, peynirler üzerine dökülmesi için de sıklıkla tercih edilir.

Organik Kestane balı fruktozda genellikle diğer türlere göre daha yüksektir, bu iyi bir enerji kaynağıdır. Dolayısıyla, bir kaşık kestane balı derhal yorgunluğu gidermeye yardımcı olur.

Organik Kestane balı, enerjisi ve antioksidan içeriği ile değil, aynı zamanda zengin besinsel bileşimi ile de bilinir. Birçok çalışma, bağırsak dokuları üretme gücünü, yeni dokuların oluşumunu ve doğal bir anti-enflamatuar olarak etkisini uyardığını göstermiştir. Ayrıca, iyi bir kan dolaşımı için anahtar element olan potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından zengin bir baldır. Bu organik kestane balı, en sevdiğiniz yemekleri tatlandırmak için lezzetli bir seçimdir.

Kestane balı gerçek bir orman balıdır. Koyu renkli ve daha az tatlı olan mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Organik kestane balı, Doğanyurt dağlarında kestane ormanlarının kalbinde yer alan kovanlardan üretilir. Aromatik bir bal türüdür ve tadı karamelinkine benzer. Tahin veya polenle karıştırılarak farklı tatlarla denenebilir.

Teknik Arı’nın organik üreticileri, hiçbir aşamada hiçbir kimyasal kullanmaz ve kovanlar herhangi bir insan faaliyetinden uzağa yerleştirilir. Ekstraksiyon işlemi soğuktur (santrifüj) ve bu nedenle kestane balı %100 organik, ham ve doğaldır.

Kristalleşme Süreci

Kristalleşme neredeyse dünyadaki herhangi bir çiğ balı meydana getiren doğal bir süreçtir. Kristalize bal, balın kalitesini etkilemez. Ham bal kristalleştiğinde, bal kavanozunu 35 dereceden fazla olmayan ılık suya koyun ve tekrar ince sıvı haline gelmek için birkaç saat bekleyin.

Organik Kestane Balının Yararları

Eşsiz aromatik tadı ile kestane balı, yüksek mineralleri, güçlü antioksidan özellikleri ve antibakteriyel özellikleri ile vücuttaki birçok hastalığa karşı oldukça faydalıdır. Özellikle tarçın ve kestane balı birlikte tüketildiğinde, vücut üzerindeki etkiler hemen fark edilir.

  • Yağ asitleri

Bu bal, yağ asitlerini kolayca tespit ettiğinden, dolaşım hastalıkları, tromboz, artrit ve jinekolojik hastalıkların tedavisinde çok yararlı hale geldiğini göstermektedir.

  • Kan dolaşımı

Enflamasyonun kontrolüne ve varisli damarların tedavisine yardımcı olan iyi kan dolaşımını teşvik eder.

  • Mineraller

Kalsiyum, demir, çinko, potasyum, fosfor, magnezyum, selenyum içerir.

  • Vitaminler

Diğer birçok bal gibi, B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitamini de dahil olmak üzere çeşitli vitaminler içerir.

  • Sağlık

Kas dokusunu güçlendirir, kan dolaşımını düzenler, karaciğer ve mide problemlerine yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Solunum ve sindirim sistemleri üzerinde de yararlı bir etkisi vardır.

  • Bağışıklık güçlendirme

Çok sayıda vitamin, mineral ve eser element içerdiğinden, genel bağışıklık tedavisi için kullanılabilir ve ayrıca genel vücut zayıflığı ve anemisine yardımcı olur.

Organik Kestane Balının Özellikleri

Organik Kestane balı genellikle koyu renklidir, ancak kehribar kahverengisinden neredeyse siyah görünen çok koyu kahverengiye kadar değişebilir. Kestane balı, meşe balı veya orman balları gibi koyu renkli balların açık renkli olanlardan daha üstün bir antioksidana sahip olduğu tespit edilmiştir. Dahası, bu belirli çeşitlilik çok yavaş kristalleşir ve daha koyu bir koyu renk alır.

Genellikle, bal ne kadar koyu olursa, tadı o kadar yoğun ve aromatik olur. Ayrıca nektar, mevsim, iklim, hava koşulları vb. sağlayan kestane türlerine bağlı olarak tattaki farklılıklar ortaya çıkabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın