İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Propolis Nedir, Propolis Faydaları Nelerdir

Propolis faydaları nelerdir; doğal arı ürünlerinden biri olan propolis, arılar tarafından bitkilerin yapraklarından, saplarından ve tomurcuklarından toplanan reçine benzeri bir maddedir ve antioksidanlar açısından çok zengindir.

Arılar, kovandaki antibakteriyel, antifungal ve antiviral ajan olarak ve kovan içinde steril bir ortam oluşturmak ve arı kolonisinin sağlığını korumak için propolis kullanırlar. Propolisin faydalı içeriğinde 300’den fazla bileşik keşfedilmiştir ve polifenoller, terpenoidler, amino asitler, uçucu organik asitler, ketonlar, kumarin, vitaminler ve mineraller içermektedir.

Propolisin bileşimi, ekstrakte edilen bitkinin türüne, arı tarafından toplanma ve kullanılma şekline, arıcının kullandığı üretim yöntemine ve proseste insan tüketimine uygun hale getirme yöntemlerine göre değişir.

Propolis, kovandaki orijinal haliyle tüketilemez. İnsan tüketimine uygun olması ve vücudumuzun bu maddeden faydalanabilmesi için işlenmesi gerekir. Bu işleme yöntemleri son derece önemlidir. Uygunsuz işleme yöntemleri, aksi takdirde çok besleyici bir madde olan propolisin bütün besinsel niteliklerini ve aktivitesini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle propolis, insan tüketimi için satılmadan önce uygun altyapı, teknik bilgi ve teknik donanım kullanan uzmanlar tarafından işlenmelidir.

Propolis Nedir?

Propolis, etkili bir şekilde ağaç reçineden türetilmiş ve arıların kovanlarını birbirine bağlamak ve ayrıca istenmeyen mantar ve mikropları dışarıda tutmak için kullanılan yapışkan bir arı tutkalıdır.

Arılar propolis için daha pratik bir kullanıma sahip olsa da, kayda değer antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri de dahil olmak üzere şaşırtıcı derecede sağlığa faydaları vardır. Propolis faydaları çoğumuz için nispeten yeni bilinse de, binlerce yıldır dünyadaki çeşitli kültürler tarafından kullanılmaktadır.

Yunanlılar apseleri iyileştirmek için kullandılar, Asurlar yara iyileşmesinde ve enfeksiyonları önlemek için kullandılar ve eski Mısırlılar da mumyalama sürecinde kullandılar. Propolisin terapötik aktivitesi üzerine giderek artan miktarda araştırma yapıldı. Bu daha önce gözden kaçan propolisin sağlığa faydaları giderek daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

Propolis Faydaları Nelerdir

“Propolis faydaları nelerdir” maddeler halinde sıralayacak olursak;

1. Enfeksiyonu önler

Bal gibi, tüm propolisler eşit yaratılmamıştır; antimikrobiyal özelliklerinin etkisi coğrafyaya bağlı olarak değişebilir. Yeni Zelanda’da arılardan yetişen Manuka propolisin, özellikle yapabileceğiniz manuka balı gibi çok daha tedavi edici olduğu düşünülmektedir.

Coğrafyaya dayalı bazı farklılıklar olsa da, propolisin flavonoid bileşimiyle bağlantılı gibi görünen enfeksiyonları önleme konusunda evrensel olarak faydalı olduğuna inanılmaktadır.

2. Yanıkları iyileştirir

Araştırmacılar, propolisin küçük yanıkların neden olduğu hasarı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini keşfetti. Brezilya propolisinin etkisini inceleyen bir çalışmada, yaygın olarak öngörülen yanık kremlerinden daha etkili olmasa da, bunun eşit olduğu bulundu. 2002’de yayınlanan bir başka çalışma, küçük yanıkları tedavi etmek için yaygın olarak reçete edilen bir ilaç olan propolis ile sülfadiazin ile karşılaştırıldığında benzer sonuçlar göstermiştir.

3. Diş boşlukları ve diş eti iltihabı

Diş sağlığı ile genel fiziksel ve zihinsel refah arasındaki ilişki çok iyi bilinmektedir ve diş şikayetlerinden etkilenen bir kişi olarak bağlantı çok belirgindir.

Yunanlılar ve Romalılar propolisi bir oral dezenfektan olarak kullandılar ve modern araştırmalar, diş eti iltihaplanmasının yanı sıra periodontitis için etkili bir tedavi olabileceğini gösterdi. Diğer çalışmalar da propolisin bakteri plağını ve diş boşluklarını azaltabileceğini göstermektedir. Propolis faydalarından diğeri; ayrıca diş kemiği dokusu, kıkırdak ve diş özünü yeniden üretebilir. Bazı doğal diş macunları Propolisi içerik olarak kullanıyor.

4. Propolis, doğal bir antibiyotiktir

Antibiyotik ilaçlarının aşırı kullanımı gerçek bir endişe kaynağı. Antibiyotiklere karşı gittikçe artan bir direnç var. Araştırmacılar, propolisin etkili doğal antibiyotik yeteneğine sahip olduğu ve üründen izole edilen asidik bileşiklerin stafilokok da dahil olmak üzere çeşitli bakterilere karşı belirgin bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmışlardır.

5. Siğiller için propolis

Siğil yaşayan bir kişi ne kadar inatçı olabileceğini ve tıbbi tedavi ile çoğu zaman yayılan türde olduğunu kanıtlayacaktır, doğal bir siğil çıkarma tedavisi kesinlikle istenmektedir. Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, propolisin bu kadar doğal bir çözüm olabileceğini göstermiştir.

3 aylık bir deneme süresinde, çeşitli siğil türlerine sahip 135 denek, ekinezya, propolis veya plasebo ile tedavi edildi ve sonuçlar çok cesaretlendirici idi. Propolis ile tedavi edilenler, Ekinezya veya plaseboya göre anlamlı derecede daha iyi iyileşme göstermiştir.

6. Genital herpes ( uçuklama )

Araştırmalar ayrıca propolisin genital herpes ve genital soğuk algınlığı için çok etkili bir doğal tedavi olabileceğini göstermiştir. Bir araştırmaya göre, yaygın olarak reçete edilen bir genital herpes ilacı olan asiklovirden daha etkilidir.

Çalışmanın 10 günlük süresi boyunca, hem erkek hem de kadın 90 hasta 3 gruba ayrıldı ve bir propolis merhem, asiklovir veya plasebo ile tedavi edildi. Çalışma nispeten küçük bir ölçekte olmasına rağmen, sonuçlar ümit verici idi ve deney sonunda propolis ile tedavi edilen 30 hastanın 24’ü iyileşti. Bu sonuç, 12’si sonunda iyileşen asiklovir grubu ile çok olumlu bir şekilde karşılaştırıldı.

7. Mantar enfeksiyonlarına propolis ile çözüm

Candida albicans, genital bölgeleri ve oral bölgeleri etkileyen ve mantar çoğalmasıyla karakterize olan bir mantar enfeksiyonudur. Candida’nın propolis ile tedavisinin etkinliğini analiz eden araştırmacılar, bağışık sistem yanıtını uyarmanın yanı sıra enfeksiyonun büyümesini de engelleyebileceğini buldular.

8. Kan şekeri

Propolis faydalarından biri de, kan şekeri seviyelerinde artışa neden olan enzimleri inhibe edebilmesidir. Tip 2 diyabet, milyonlarca insanı etkileyen birçok ülkede büyüyen bir sorundur ve ilk sonuçlar, propolisin insülin enjeksiyonlarına ve diğer reçeteli ilaçlara doğal bir alternatif sunduğuna dair umut vericidir. Araştırmacılar, propolis içinde bol miktarda bulunan antioksidan bileşiklerin, kan şekeri seviyelerini dengelemesinin sebebi olduğuna ve gelecekte daha fazla araştırma bekleyebileceğimize inanıyor.

9. Kulak Enfeksiyonları

Propoliste kafeik asit olarak adlandırılan bir bileşiğin, orta kulak enfeksiyonunun tedavisinde, işitme kaybına neden olabilmesine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Propolis kulak içi iltihaplanmayı önler ve araştırmaya göre doğal bir tedavi için gerçek bir umut sunar.

10. Endometriosis ( Rahmin iç duvarını oluşturan doku )

Endometriozis, uterusu vücudun diğer organlarına doğru büyüten doku kaplamasına neden olan bir durumdur. Ortaya çıkan semptomlar hoş değildir ve yorgunluk, bağırsak şikayetleri ve hatta kısırlığı içerir. Propolisin bu durumdan acı çeken kadınlara yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var ve bir çalışma bunun doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Propolis ile tedavi edilen deneklerin %60’ı plasebo grubunda sadece %20 ile karşılaştırıldığında gebe kalmıştır.

11. Kanser yaraları

Kanser yaralarına birkaç damla propolis tentürü uygulayarak, birçok hastaya göre etkili ve ağrı sonrası rahatlığı yaşayabilirsiniz. Bu, günde birkaç kez tekrarlayabileceğiniz güvenli ve etkili bir çözümdür.

12. Propolis ile kanser tedavisi

Süryaniler geleneksel olarak tümörlerin büyümesini engellemek için propolis kullandılar ve araştırmalar, bu kullanımı destekleyecek bazı kanıtlar olabileceğini öne sürüyor. Propolis’te bulunan bileşikler, hem prostat hem de rahim ağzı kanserinde kanser hücresi büyümesini önleme kabiliyetini göstermiştir. Bu araştırma erken bir aşamada iken, diğer çalışmalar Brezilya ve Küba propolisinin kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini keşfetti.

13. Tekrarlayan aftöz stomatit ( ağız ülseri )

Bu, bilinen bir tıbbi tedavisi olmayan ağız boşluğunun yaygın ve ağrılı ülseratif bir rahatsızlığıdır, ancak bir çalışmaya göre propolis buna umut olabilir. Günde 500 mg propolis ile tedavi edilenlerin, plasebo grubuna kıyasla RAS ( G-vitamini türünde, kontrolü kaybetmiş protein kodlayan genler ) salgınlarını önemli ölçüde azalttığı, bunun yanı sıra daha az nüks ve daha iyi yaşam kalitesi olduğunu göstermiştir.

Diğer Propolis Faydaları Nelerdir

Propolisin çok detaylı bir şekilde kullanılmasının çok fazla faydaları var. Uzmanlara göre kemikler için de iyi bir şey, kan basıncını dengelemenize yardımcı olabilir ve size bir enerji artışı sağlayabilir.

Propolis hali hazırda çeşitli formlarda mevcuttur.

  • Propolis çiğ bal karışımında bulunur ve doğrudan kavanozdan yenebilir veya meyve suyunuza ya da yüzlü karışımlarınıza eklenebilir. Günde iki kez yarım çay kaşığı önerilir, ancak daha büyük dozlarda bilinen bir yan etkisi yoktur.
  • Propolis tentürü olarak mevcuttur – günde 3 defa 5 damla az miktarda bal ile karıştırılarak yutulabilir.
  • Propolis kapsülleri de mevcuttur ve birçok insan için çok uygundur, ancak açıkça topikal olarak kullanılamazlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın