İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Endemik Bitki Nedir, Türkiye’deki Endemik Bitkiler Nelerdir?

Zengin bitki örtüsüne sahip olan Türkiye, endemik bitkiler sayısının çokluğu ile dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. 10.000’in üzerinde bitki türüne sahip olan ülkemizde, bunların 3.500’ü endemik.

Endemik Bitki Nedir

Endemik bitkiler dünyada sadece bir yerde olan, başka bir yerde bulunmayan, hatta bulunma ihtimali bile olmayan, ender rastlanılan, yöreye özgü bitkilerdir. Türkiye’nin endemik bitki bakımından zengin bir ülke olması, 3. jeolojik zamanda oluşmuş olması ile açıklanır.

Türkiye’de endemik bitki açısından en zengin bölge Akdeniz bölgesidir. Endemik bitkilerinin en az bulunduğu bölge de, Karadeniz bölgesidir. Ege Bölgesinde Antalya, Mersin ve Konya illeri endemik bitkiler açısından en zengin illerdir. Endemik bitki bakımından en zengin dağlar ise Toros Dağları ve Amanos Dağları’dır.

Endemik bitkiler son derece önemlidir. Çünkü dünyada sadece bir yerde bulunan, Türkiye’nin gelecek kuşaklara aktarabileceği doğal bir mirastır. Birçok yerde de bu endemik bitkiler koruma altına alınmıştır. Türkiye’deki endemik bitkilerin en önemlisi, Muğla’da bulunan Sığla Ağacı‘dır. Kozmetikten eczacılık ve tıp alanına kadar birçok alanda Sığla ağacından yararlanılır. Kiliselerde de ayinlerde buhur olarak kullanılır. Bunun diğer adı da Günlük Ağacı’dır.

Türkiye’deki Endemik Bitkiler Nelerdir

  • Teke Yöresi’nde Datça Hurması,
  • Isparta Eğirdir’de Kasnak Meşesi,
  • Trakya Yıldız Dağları’nda ve Batı Karadeniz’de Istranca Meşesi ( Zonguldak çevresinde ),
  • Kastamonu ile Yozgat arasında İspir Meşesi,
  • Rize civarında ise Anzer Çayı

Türkiye’nin başlıca endemik bitkilerinin bulunduğu bölgelerdir.

Türkiye’deki endemik bitkiler 3 bölgeye ayrılır. Bunlara 3 Fitolojik Bölge diyoruz. Bu Fitolojik Bölgeleri detaylı bir şekilde açıklayacak olursak;

  • Karadeniz ikliminin etkili olduğu yer — Avrupa-Sibirya Floristik Bölgesi,
  • Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerler — Akdeniz Floristik Bölgesi,
  • İç Anadolu / Doğu Anadolu ve Güneydoğu’yu kapsayan bölge —  İran-Turan Floristik Bölgesidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın